Menu

www.bibliotece

blog o bezpieczeństwie w sieci

4 powody dla których trudno rzucić Facebook’a

wwwblibliotece

102002782facebookxlarge_trans_NvBQzQNjv4BqhasgUMiRrxiRxu9qBoVLQpcDfsCseRMlm2nZ7XJA

Jeśli kiedykolwiek myślałeś o tym, by zakończyć korzystanie z najpopularniejszego portalu społecznościowego jakim jest Facebook, to nie jesteś sam.

– Osoby, które opuściły portal i do niego powróciły są ciekawą grupą badawczą i pozwalają lepiej zrozumieć co ma znaczenie w porzucaniu portali i powracaniu do nich – mówi Eric Baumer z Cornell University.
Baumer skorzystał w swoich badaniach z danych zgromadzonych przez 99daysoffreedom.com – internetową kampanię zachęcającą do wylogowania się z Facebooka na prawie sto dni i korzystania z życia realnego. Co powoduje, że ludzie nie dotrzymują deklaracji?

Oto 4 powody dla których trudno rzucić Facebook’a:

1. Subiektywne uzależnienie. Osoby, które były zdania, że Facebook jest uzależniający i korzystały z niego nałogowo, częściej wracały przed ukończeniem wyzwania. Jeden z użytkowników opisał to tak: „Za każdym razem kiedy otwierałem wyszukiwarkę internetową, mój palec automatycznie kierował się w stronę literki F na klawiaturze”.

2. Prywatność i nadzór. Użytkownicy, którzy mieli poczucie, że ich aktywność na portalu była monitorowana (np. przez rząd) rzadziej powracali przed czasem. Natomiast Ci, dla których portal jest miejscem kreowania swojego wizerunku wracali szybciej.

3. Nastrój. Jesteś w dobrym czy złym nastroju? W zależności od psychicznego nastawienia szanse na to, by rzucić Facebooka maleją bą∂ź rosną. Negatywny nastrój sprzyjał łamaniu postanowienia - internauci wracali na Facebooka wcześniej niż deklarowali.

4. Inne media społecznościowe. Baumer zauważył, że jeśli internauci korzystali z innych serwisów społecznościowych - jak np: Twitter czy Instagram, to częściej udawało im się trzymać z daleka od Facebooka.
***
oprac. (marga. na podst. Futuity.org

© www.bibliotece
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci