Menu

www.bibliotece

blog o bezpieczeństwie w sieci

groźna strefa

Uwaga Fonoholizm !

wwwblibliotece

 

uzaleznienieodtelefonuple

Na jednej ze stron znaleźliśmy ostatnio ciekawy artykuł. Postanowiliśmy się nim podzielić, bo temat jest bardzo aktualny... Fonoholizm, czyli uzależnienie od telefonu komórkowego. Kto nie ma z tym problemu? Okazuje się, że takich osób jest niewiele... Zapraszamy do artykułu :

W dzisiejszych czasach praktycznie nie rozstajemy się z telefonem komórkowym. Czujemy dyskomfort, kiedy na przykład zapomnimy telefonu, wychodząc z domu. Tyczy się to zwłaszcza młodych ludzi - 36 proc. nastolatków nie wyobraża sobie dnia bez telefonu komórkowego. Korzystają z nich prawie nieustannie – w szkole (na przerwach i lekcjach) oraz w domu, zarówno w trakcie wykonywania codziennych obowiązków, jaki w czasie wolnym. Tak duże przywiązanie do telefonu komórkowego może prowadzić do stopniowego uzależnienia.

 Znak czasów czy groźne uzależnienie?

Wielość funkcji powoduje, że telefon stał się urządzeniem, za pomocą którego organizujemy swoje codzienne życie. Telefon jest dziś elementem lifestyle’u, który często odzwierciedla status społeczny właściciela. Z tego powodu nadmierne korzystanie z telefonu stanowi zagrożenie dla młodych ludzi. Dla 68 proc. nastolatków telefon komórkowy jest także bardzo ważnym źródłem rozrywki i utrzymywania kontaktów towarzyskich. Liczy się szybkość kontaktu, skrótowość i atrakcyjność, którą zapewnia, np.: przekaz smsowy czy mmsowy. - Mając pod ręką tak bogate źródło wiedzy i rozrywki, jak telefon, chętnie z niego korzystamy. Komunikacja skrótowa, szczególnie sms i mms, ułatwia młodym ludziom kontakt i stwarza ryzyko zastąpienia relacji bezpośrednich. Język komunikacji sms, który właśnie cechuje się znaczną skrótowością i hiperbolizacją, może wkraczać do języka mówionego uczniów i wpływać niekorzystnie na rozwój poprawnej polszczyzny, umiejętności szerszego wypowiadania opinii oraz myśli. – uważa Tomasz Płonkowski, ekspert kampanii „Uwaga! Fonoholizm” .
Jak wynika z badań, znaczący odsetek młodych ludzi, bo aż 60 proc., korzysta z telefonu komórkowego podczas lekcji. 18 proc. uczniów robi to w trakcie sprawdzianów i klasówek. Z kolei 44 proc. badanych zakłóca rodzinny posiłek korzystając z komórki. Więcej niż co czwarty (28 proc.) nastolatek używał telefonu podczas seansu filmowego w kinie lub w podczas przedstawienia teatralnego.

Nie tylko do dzwonienia

Badania wykazują, że 36 proc. nastolatków nie wyobraża sobie dnia bez telefonu komórkowego. Prawie co trzeci młody człowiek na pewno wróciłby się po telefon, gdyby zapomniał go z domu. Natomiast 28 proc. uczniów, choć nie wróciłoby po komórkę, czułoby w związku z tym niepokój. Okazuje się też, że telefon jest wykorzystywany przez uczniów w bardzo różnorodny sposób. 70 proc. z nich używa go przede wszystkim do dzwonienia, a 76 proc. do wysyłania smsów. Ważną funkcją telefonu jest także możliwość słuchania muzyki– codziennie korzysta z niej 65 proc. badanej młodzieży. 92 proc. ankietowanych robi przy pomocy komórki zdjęcia i kręci filmy, a 30 proc. korzysta z tych funkcji kilka razy w tygodniu. - Telefon przestał służyć wyłącznie do komunikowania się. Korzystanie z tak wielu funkcji telefonu komórkowego wynika z rosnącej ich dostępności. Producenci prześcigają się w wymyślaniu aplikacji, które mają ułatwić młodzieży codzienne funkcjonowanie. Budzik, kamera, aparat, odtwarzacz mp3, konsola z grami, dostęp do Internetu oraz serwisów społecznościowych to tylko wybrane z nich. Jeśli telefon staje się dla nich nieodłącznym elementem codziennego funkcjonowania może to prowadzić do uzależnienia. - twierdzi Anna Niziołek, psycholog, ekspert kampanii edukacyjnej „Uwaga! Fonoholizm”.

Jak rozpoznać fonoholizm?

Fonoholizm to inaczej uzależnienie od telefonu komórkowego. Jest to zjawisko nowe, ale opiera się na mechanizmie analogicznym, który występuje w przypadku uzależnienia od narkotyków, papierosów czy alkoholu. Objawia się nadmiernym przywiązywaniem uwagi do telefonu komórkowego oraz nadużywaniem go w różnych codziennych sytuacjach. W konsekwencji może powodować osłabienie tradycyjnych więzi społecznych, zarówno w rodzinie, jak i kontaktach z rówieśnikami, czy zubożenie języka komunikacji. W dłuższej perspektywie syndrom nadmiernego uzależnienia od telefonu komórkowego może powodować trudności w nawiązywaniu relacji bezpośrednich, zanik zainteresowań i pasji młodego człowieka, zaburzenia funkcji biologicznych, tj.: odżywiania, snu, co może przełożyć się na trudności w nauce, a później w pracy. Jeśli nastolatek przywiązuje wyjątkową rolę do telefonu komórkowego, towarzyszy mu on w każdej wykonywanej czynności. Musi mieć go cały czas przy sobie, często nosząc ze sobą np. dodatkową baterię. Ponadto, jeśli młody człowiek nie ma ze sobą telefonu komórkowego i odczuwa z tego powodu niepokój, staje się nerwowy, nadpobudliwy lub odczuwa stałą potrzebę kontaktowania się z innymi przez telefon, a przy tym unika kontaktów bezpośrednich, należy dotrzeć do źródła tego stanu rzeczy. - Główna przyczyna tkwi, w tym, że dla dzisiejszej młodzieży telefon jest naturalnym elementem rzeczywistości. To już jest takie pokolenie, które uczyło się świata poprzez komputer czy telefon, i trudno jest im wyobrazić sobie, jak inaczej można się z kimś umówić czy skontaktować. Dlatego też tak trudna może być walka z tym zjawiskiem - twierdzi Anna Niziołek.

artykuł pochodzi ze strony: http://uzaleznienie.com.pl

Uwaga na złodziei danych !

wwwblibliotece

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Bezpiecznego Internetu. W ostatnim wydaniu "Claudii" pojawił się ciekawy artykuł na temat złodziei danych, którzy czekają na nas nie tylko w sieci. Polecamy!*

skanowanie00111

* dalsza część artykułu w 2 numerze miesięcznika "Claudia"

Czy twoje dziecko jest uzależnione od Facebooka?

wwwblibliotece

 

22245_facebooktonatretneuzaleznienie1

Coraz więcej mówi się o facebooku - portalu społecznościowym, który zna już niemal każdy. Czy zdajemy sobie jednak sprawe z tego jakie niesie za sobą zagrożenia? Polecamy gorąco artykuł na stronie mamnatosposob.pl W jednym ze styczniowych czasopism również pojawił się ten temat. Warto zainteresować się tym i sprawdzić czy aby nasze dzieci za bardzo nie uciekły w wirtualną rzeczywistość i znajomych. 

DSC05085

Życie w wirtualnym świecie - warto?

wwwblibliotece

1319662150_by_Jannnu22_600

Coraz więcej czasu spędzamy w internecie. Nie tylko my, dorośli...Młodzież a nawet dzieci coraz chętniej gra, czatuje, poznaje znajomych przez internet. Jakie są tego konsekwencje łatwo się domyślić. Wirtualny świat to idealny świat. Nie trudno się w nim zatracić jeśli jesteśmy niepewni siebie, nie mamy poczucia własnej wartości lub po prostu jesteśmy młodzi, nieśmiali. Wirtualny świat stwarza nam możliwość bycia kimś zupełnie innym.. Często kreujemy nowego siebie. Twarz celebryty, super hobby, niezłe pieniądze... O tym w dzisiejszych czasach myślą nastolatki. Jak być sobą i nie dać się tej nieprawdziwej ale wabiącej jak syrena rzeczywistości? Ograniczenie używania smartfona, dowartościowywanie dziecka, wymyślanie wspólnych rozrywek..to tylko niektóre z kluczy. Warto poruszyć ten temat i uświadomić sobie, dziecku..co tak naprawdę w życiu jest najważniejsze. Uwaga! Z badań EU Kids Online wynika że 35 proc. nastolatków w Polsce (w wieku 11-16 lat) zaniedbuje rodzinę, znajomych, naukę lub hobby z powodu spędzania czasu w internecie. Warto zwrócić na to uwagę.

 

© www.bibliotece
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci